• 0.png
  • 1.png
  • 2.png

Oddział Chirurgiczny

chir

Lokalizacja: Budynek główny szpitala, II piętro

Kierownik: dr n.med. SAMUEL OJO - specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii laparoskopowej

Pielęgniarka oddziałowa: SYLWIA MARKOWSKA

Telefon: 65 537 63 35- pielęgniarki; 65 537 63 33- lekarze

OFERTA:

Oddział dysponuje 32 łóżkami. Pacjenci przebywają w kilkuosobowych salach. Chorzy po zabiegach operacyjnych pozostają w monitorowanej sali pooperacyjnej. Dzięki bliskiej współpracy z Oddziałem Intensywnej Terapii pacjenci po rozległych zabiegach operacyjnych mają zapewniony szczególny nadzór.

     Zespół oddziału stanowi 4 lekarzy specjalistów chirurgii ogólnej oraz 4 lekarzy w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Oddział wspomaga 4 specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz 2 urologów. Trwają również rozmowy z kolejnymi spacjelistami w celu zwiększenia ilości zabiegów chirirgicznych. Kadrę lekarską uzupełniją 24 pielęgniarki (7 z nich ze specjalizacją chirurgii ogólnej a dodatkowo 3 z nich również posiadają specjalizację z opieki długoterminowej) oraz 2 sekretarki medyczne i 4 opiekunowie medyczni. 

    Podstawowym zakresem działania zespołu oddziału są operacje lecznicze i diagnostyczne w obrębie narządów jamy brzusznej. Leczymy pacjentów z nowotoworowymi i nienowotworowymi schorzeniami żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby i trzustki. U pacjentów z zaburzeniami w połykaniu i odżywianiu doustnym wykonujemy zabiegi umożliwiające żywienie do przewodu pokarmowego. Są to gastrostomie endoskopowe (PEG) i operacyjne oraz jejunostomie. Leczymy schorzenia proktologiczne – żylaki odbytu i przetoki okołoodbytnicze, szczeliny odbytu. Wykonywane są operacje przepuklin powłok jamy brzusznej. Zajmujemy się pacjentami z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych – w tym operacje żylaków, leczenie zakrzepic żylnych i owrzodzeń podudzi.

Oddział współpracuje z Pracownią Endoskopową, w której wykonywane są badania oraz zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia) oraz w zakresie dróg żółciowych (cholangiopankreatografia wsteczna –ECPW).

Od września 2016 roku do zespołu oddziału dołączył prof. dr hab. Dariusz Patrzałek- specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i transplantologii klinicznej. Od tego czasu wykonywane są operacje resekcyjne wątroby i trzustki, z powodu schorzeń onkologicznych i chorób nienowotworowych. Blok operacyjny został doposażony w nowoczesny sprzęt do elektrochirurgii,
w tym diatermię argonową i nóż harmoniczny, umożliwiające bezpieczną realizację zaawansowanych procedur chirurgicznych.

 W naszym oddziale istnieje także możliwość leczenia operacyjnego schorzeń naczyń tętniczych. Wykonuje się zabiegi operacyjne z powodu niedokrwienia kończyn dolnych, a także z powodu zwężeń tętnic szyjnych. Wykonujemy również dostępy naczyniowe do dializ pozaustrojowych u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.

W zakresie chirurgii endokrynologicznej wykonujemy częściowe i całkowite resekcje tarczycy oraz operacje wycięcia nadnerczy. Oddział dysponuje aparatem do lokalizacji nerwów krtaniowych wstecznych podczas operacji na gruczole tarczowym.

W oddziale chirurgicznym operowani są także pacjenci z chorobami narządu ruchu. Wykonywane są planowe operacje ortopedyczne, w tym artroskopowe oraz zabiegi operacyjne z powodu złamań kończyn mieszczące się w zakresie kontraktu oddziału chirurgii ogólnej.

Ponadto wykonywane są zabiegi urologiczne, zarówno metodą otwartą jak i endoskopowe (resekcje przezcewkowe stercza i guzów pęcherza moczowego)

Od czerwca 2020 r. roku oddział dysponuje nowoczesnym, klimatyzowanym blokiem operacyjnym, a także nowym zestawem do zabiegów laparoskopowych, aparatem do ultrasonografii śródoperacyjnej oraz aparatem do lokalizacji nerwów krtaniowych w operacjach tarczycy.

Oddział posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej (3 miejsca specjalizacyjne).

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem